Глобальне потепління


Вчені з Тюменського державного університету виявили, що в результаті потепління клімату Сибіру південні види членистоногих, у тому числі богомоли, з’явилися північніше своїх звичайних місць розселення — в Тюменській області. У країні зібрано рекордний врожай сільськогосподарських культур. Нинішній рік, незважаючи на недавні унікальні снігопади у північній Сахарі, яка не бачила снігу мінімум останні сотню років, і щільний сніговий покрив в Росії, який лежить вже з початку листопада, — є найтеплішим роком в північній півкулі за всю історію спостережень за останні півтора століття. Хочу запропонувати вам почитати про проблема глобального потепления климата

Зміна клімату, яке ми спостерігаємо практично щодня, — вже доконаний факт. Безумовно, можна сперечатися про причини цього процесу — і тут, як і раніше, «темна вода во облацех», ми занадто грубо розуміємо механіку глобального клімату, але от про результати і наслідки такого роду процесу можна міркувати цілком конкретно: клімат по суті справи є «інтегралом погоди» і його зміни лише переводять унікальні погодні явища (наприклад, аномальну спеку або проливні дощі) в буденність нашого повсякденного життя.

З такої точки зору — в глобальному потеплінні для Росії немає особливої катастрофи, зате є маса приємних і корисних покупок. Досить сказати, що нинішнє танення плавучих льодів Арктики і Антарктики — а саме воно забезпечує унікальні снігопади по всій Євразії, Північній Америці і навіть північ Африки за рахунок активного випаровування вологи з Північного Льодовитого океану, зазвичай покритого льодом, — ніяк не запускає «кліматичний апокаліпсис». Плавучі льоди на те і плавучі — своєю вагою вони вже витіснили еквівалентну кількість води, в силу чого їх танення не призводить до підйому рівня Світового океану.

Звичайно, скептики заперечать, рано чи пізно танення льодів добереться і до величезних льодовиків Гренландії, але і тут катастрофи не передбачається — у Гренландії за останню сотню тисяч років накопичено величезну кількість материкового льоду — і його поступове танення, яке підніме рівень океану десь на 7 метрів, якщо весь цей лід розтане — теж буде йти не одну тисячу років. Швидше просто не вийде, так як материковий лід тане від зіткнення з теплим повітрям, який нагріває його набагато повільніше, ніж тепла вода Гольфстріму розправляється з плавучими льодами Північного Льодовитого океану.

Звичайно, танення Гренландії змусить людей якось рятувати всі прибережні міста. Потонуть Венеція і Нью-Йорк, Токіо і Шанхай. У Росії треба буде врятувати Санкт-Петербург і Новоросійськ, Калінінград і Архангельськ. Але — глобальне потепління означає не тільки проблеми з прибережною лінією, але і тектонічні зміни в методах і формах господарювання на величезних територіях, які раніше були практично непридатні для сільського господарства, а й для постійного проживання в них людей. Навіть досить скромне потепління лише на +0,5 ºС дозволить вирощувати зернові та бобові культури в зонах сучасної сибірської і уральської тайги. Таке потепління аж ніяк не призведе до опустелювання просторів Євразії, а, навпаки, заллє їх цілющими дощами, яких не вистачає для маси видів рослин, які добре почувають себе в більш вологому і м’якому кліматі Північної Америки, але висихають у нинішніх степах негостинне Євразії. Адже, як показав нинішній, одночасно щедрий на сонце і на опади аномально теплий рік — глобальне потепління аж ніяк не перетворює внутрішньоконтинентальні області в пустелі, але, навпаки — збільшує опади, так як з-під льоду виходить велика область північних морів, з яких випаровується волога.

Але є і набагато більш радикальні прогнози. Нинішнє глобальне потепління, свідками якого ми є, цілком може пройти і позначку +1ºС за шкалою глобальних температур. Така зміна, яку ми навряд чи відчуємо у випадку звичайної, що коливається на десяток градусів між вночі і вдень погодою, для глобального клімату — радикальна зміна. При такому підвищенні температур під Москвою знову будуть рости букові ліси і абрикоси, в Краснодарському краї цілком можна буде зібрати урожай апельсинів і маслин, ну а з Абхазії під Новий рік в Росію будуть везти маленькі, але смачні абхазькі банани. Під Омськом зросте і дозріє кукурудза, а у Норильську жителі в парниках будуть висаджувати розсаду помідорів та баклажанів.

Адже коли-то, зовсім недавно за історичними мірками, покрита льодом Гренландія і справді була «зеленою країною» (Greenland) і туди припливали вікінги, растившие в Гренландії ячмінь і овець, а нинішній негостинний Ньюфаундленд у вікінгів називався «винленд», тобто «земля винограду». На ньому тисячу років тому росли винні лози, які в Європі тоді були лише у Франції.

Так що незабаром дегустуємо канадський коньяк, виноград на Ньюфаундленді буде знову зростати.

Ну, і чекаємо рязанського піно нуар, тверського шаблі і тамбовського каберне — оскільки Росія, як не крути, виграє від глобального потепління навіть більше, ніж інші країни. А Санкт-Петербург і Севастополь ми вже як-небудь врятуємо. Не вперше.